آموزش ساخت حروف برجسته چلنیوم

mahdoor-مه در

mahdoor-مه در

ساخت انواع حروف برجسته چه فلزی و چه پلاستیکی نیاز به مهارت خاصی دارد که طی تجربه ای کوتاه مدت با انجام تمرینات بدست میاید . در این جا سعی میکنیم بطور خلاصه با ساخت حروف چلنیوم آشنا شویم .

معمولاً حروف هایی که از جنس فلز یا اجسام سخت هستند با ابزار مختلف دستی و حروف های پلاستیکی یا شیشه ای را با حرارت میتوان حالت داد . حروف برجسته چلنیوم با توجه به اینکه از جنس فلز نرم بوده میتوان با کمترین امکانات ساخت . ابزار لازم نیز بسته به تجربه استاد کار دارد که از چه نوع ابزاری استفاده شود در چند سال اخیر دستگاههای مختلف اتوماتیک و نیمه اتوماتیک وارد کشورمان شده که میتوانند لبه چلنیوم را طیق طرح و اندازه حروف برش ، تیغ و مختصر حالت میدهند

از محاسن این دستگاه میتوان به سرعت ساخت بالا اشاره نمود . اما از آنجایی که هر دستگاهی معایبی نیز دارد این دستگاه نیز دارای معایبی از قبیل ناسازگاری با حروف فارسی و دقیق نبودن اندازه گیری و شیار نزدن پشت لبه چلنیوم میباشد.

برای ساخت هر نوع حروفی در ابتدا به یک میز کار نیاز داریم. جنس روی میز را میتوان فلزی یا چوبی انتخاب کرد که بستگی به شیوه کار کردن و عادت حروف ساز دارد و هیچ تاثیری در کیفیت یا … ندارد . برای استفاده از میز فلزی نیاز به آهنرباهای قوی بعنوان تکیه گاه و نیاز است .این نوع آهنربا ها به شکل استوانه ای مباشند و بطور موقت پلکسی را بین لبه چلنیوم نگه میدارد.

 

چلنیوم

چلنیوم

 

در اینجا فرض بر این میگیریم که میز کار ما چوبی است . در کار کردن با میز چوبی نیاز به آهن ربا نیست و به جای این کار از لوله هلی باریک استوانه ای استفاده میشود . میله های استوانه ای بواسطه سوراخ هایی که قبلاً روی میز کار ایجاد شده اند وظیفه ثابت نگه داشتن پلکسی و لبه چلنیوم را دارند . برای ادامه کار ابزارهایی مانند :

قیچی آهن بر ( برای برش لبه چلنیوم )
متر نواری ( برای اندازه گیری حروف و همینطور لبه )
تیغ فویل بر ( شیار کشیدن به قسمت های زاویه دار برای خم شدن صاف لبه )
استوانه در اندازه های مختلف ( حالت دادن به قسمتهای قوس دار حروف )
سوهان ( شیار زدن به لبه چلنیوم )
و …

 

چلنیوم 55

چلنیوم ۵۵

 

ابتدا قبل از هر چیز طرح مورد نظر را در نرم افزار کورل دراو طراحی نموده و ویرایش های لازم برای ساخت را انجام میدهیم بعد فایل نهایی را را با دستگاه برش لیزر ، برش میزنیم . سالهای قبل چون دستگاه برش لیزر نبود از اره مویی برای برش استفاده میشد این کار بصورت دستی انجام میشد و زمان زیادی میبرد تا برش ها آماده شود.

در مرحله بعد کلمه مورد نظر را اندازه گرفته و چند سانت بیشتر لبه چلنیوم را برش میزنیم ، زوایا و قوسهای کلمه را از روی پلکسی اندازه گرفته و بر روی لبه علامت میزنیم . بعد از علامت زدن قسمتهای زاویه دار تیز را با سوهان و کنشکاف ، شیار زده و قسمتهای منحنی را قوس میدهیم .

در انتها با استفاده از لوله های بازیک نکهدارنده چلنیوم را دور پلکسی حروف قفل کرده بعد از اطمینان از اینکه فاصله یا درزی نداشته باشد با چسب مخصوص ( چسب ۱۲۳ ) میچسبایم .

ساخت حروف چلنیوم به اتمام رسیده و بعد از نورپردازی بر روی زیرکار حروف میتوانیم آن را نصب نماییم .

 

چلنیوم 66

چلنیوم ۶۶

 

اشتراک گذاری این مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *